The Daily Blog

Using the Loot

Print Friendly, PDF & Email

Remember this? It’s the purchases we made at Costco a couple of weeks ago. I promised at the end of that post that I would explain a bit more about how we make our Costco purchases work for us on a daily basis.

First things first…as soon as we get home (and unload all the car), we cut up the chicken package and get it set for individual meals. I love buying chicken in bulk like this, as each package provides exactly how much chicken I need to make four servings for whatever meal I’m making that night. After cutting the package up, we put the individual packets into a large plastic bag which goes directly into the freezer. From there all I have to do is pull out one package the night before and put it in the fridge to defrost. Next evening it’s ready to cut open and use. It is also a really good value; this package below is about $16 for eight packages, which is $2 per package. Can’t beat that!

Now it’s gonna get cheesy…remember these?

On the day of the Costco shop I slice these blocks up and shred them in the food processor. I like to put the shredded cheese into tupperwares and store them in the freezer so that they last for a while. In the case of the cheddar, I shred it all at once and use a block pretty much every month. This mongo block of mozzarella, on the other hand, while last for many months. I didn’t even shred it all – I just shred half of it and froze the rest. If you’ve never frozen cheese before, you’ll be pleasantly surprised at how well it freezes (and defrosts). I strongly recommend freezing cheese!

As for the olive oil, I pour it into a smaller glass oil dispenser and use that on a daily basis. It’s much easier to handle and cook with than a big liter jug. The rest of the Costco purchases get put away in the food cabinet, on top of the fridge, and in the guest bathtub. (Yes, we keep paper products in the bathtub…there’s not room for them anywhere else!)

It takes a little bit of time to get all the food broken down, but in the end it is so worth it; the money and time saved is indisputable!

What do you buy in bulk? Any preparations that you do to make it more usable on a daily basis?